PILATES THERAPY – czym jest? co robimy na takich zajęciach, na co kładziemy nacisk i dlaczego?

therapy3

„Czy to możliwe, że już po miesiącu czuję dużą poprawę?” – to słowa jednej z naszych Klientek, która regularnie ćwiczy właśnie od miesiąca 🙂 chyba nie potrzeba komentarza…

Jest to połączenie metody Pilates’a, która skupia się na budowaniu tzw „core” czyli siły środka mającej na celu stabilizację i utrzymanie prawidłowej pozycji kręgosłupa wraz z ćwiczeniami z zakresu rehabilitacji/fizjoterapii, które wykorzystujemy do usprawniania ciała, przywracania ruchu, budowania prawidłowych wzorców ruchowych.

Specjalistycznego ruchu potrzebują osoby, które mają problemy z kręgosłupem, stawami, z poruszaniem się na co dzień. Osoby, które mają bóle, dyskomfort w obrębie kręgosłupa lub też są po operacjach, przeszły już rehabilitację ale w dalszym ciągu potrzebują ruchu, wymagają terapii ruchem, która zadba o ich dolegliwości i odpowie na konkretne potrzeby.

therapy4 therapy11Każda osoba powinna się ruszać, niestety na co dzień tego nie robimy albo robimy w bardzo ograniczonym zakresie. Z wiekiem zakres ruchu i elastyczność kręgosłupa maleje a mięśnie wiotczeją, kości tracą na gęstości a my kurczymy się i jesteśmy coraz słabsi, zauważamy że mniej możemy… I nie mówimy tu o wieku 60+ lecz proces ten zaczyna się już w okolicach 30+. Siedzący tryb pracy, długie godziny w jednej pozycji przed komputerem, zero sportu a poruszanie się to jedynie jazda samochodem, wakacje all inclusive również na siedząco. Gdy pojawiają się dzieci, czasu na aktywność ruchową jeszcze mniej ale za to obowiązków przybywa… dlatego problemy z kręgosłupem zaczynaja pojawiać się już bardzo wcześnie. Na początku je bagatelizujemy bo sama zmiana pozycji jeszcze przynosi ukojenie ale z czasem problem, dyskomfort zaczyna się pogłębiać, pojawia się ból, najczęściej w miejscu najbardziej spiętym, tam gdzie wchodzi stres – są to barki, okolice łopatki, lędźwie, biodro…

Z tymi też obszarami mamy najczęściej problemy co przejawia się w ograniczonym zakresie ruchu, którego na co dzień nie zauważamy ponieważ kompensujemy to innymi częściami ciała np. chodząc nie używamy pośladka, który otwiera staw biodrowy, ciągniemy ruch stawem kolanowym obciążając go dosyć mocno. Niby na co dzień normalnie się poruszamy, przecież wszystko robimy… ale dopiero na ćwiczeniach widać jak proste uniesienie ręki może sprawiać problem. Bardzo często unosząc rękę do góry unosimy lub przechylamy całą część ciała a odwodząc kolano do boku przesuwamy całą miednicę.  Staw, który nie jest używany lub jest używany nieprawidłowo zaczyna sztywnieć lub za szybko się zużywać, wtedy pojawia się ograniczenie ruchu i ból.

Pójście na typowy fitness, zumbę czy siłownię powoduje że problem się pogłębia, czujemy się lepiej psychicznie, w końcu „coś” robię ale nie robi to dobrze naszemu ciału. Należy zadbać o ruch, który buduje mięśnie odciążając kręgosłup lędźwiowy, stabilizuje prawidłową pozycję całego kręgosłupa, usprawnia go i buduje jego elastyczność.

therapy2Na czym polegają ćwiczenia, na co należy położyć nacisk i dlaczego?

bezpieczne pozycje – wszystkie ćwiczenia należy wykonywać  powoli, we własnym tempie, tempie swojego oddechu oraz w bezpiecznych pozycjach z zabezpieczeniem naszego kręgosłupa: pozycja leżenia na plecach, na brzuchu, w podporze, staniu, siedzeniu na podłodze lub na krześle. Każda osoba ze względu na wiek, budowę, swoje problemy ma indywidualny zakres ruchu, dlatego może potrzebować innego ułożenia lub pewnego sprzętu, który ułatwi wykonanie ćwiczenia np. siad na podwyższeniu lub siad na krześle zamiast na podłodze.

therapy12mobilizacja  – inaczej mówiąc musimy być nie tylko silni ale też mobilni i sprawni czyli mieć pełny, prawidłowy zakres ruchu we wszystkich stawach  – należy ćwiczyć wszystkie stawy, nie tylko otwarcie biodra, zakres ruchu w barku ale również nadgarstki, staw skokowy i wszystkie palce stóp. Może brzmi to śmiesznie ale dopiero robiąc prawidłowo przysiad można zauważyć czy zgina nam się kostka. Inne niby proste ćwiczenie: czy umiesz unieść i odłożyć po kolei palec po palcu Twojej stopy? Czy umiesz złapać chusteczkę palcami stopy 🙂 ?

stabilizacja miednicy i kręgosłupa przy wykonywaniu ćwiczeń – jedną kwestią omówioną wyżej jest mobilizacja ale drugą równie ważna jest właśnie stabilizacja czyli jak się poruszać na co dzień aby ruszało się to co ma się ruszać np. uniesienie nogi to ruch w stawie biodorwym a nie ruch całej miednicy, skręt głowy w prawo to nie skręt całej obręczy barkowej. We wszystkich ruchach, które wykonujemy na co dzień, nasz kręgosłup musi być bezpieczny, aby nie obciążać go niepotrzebnie – dlatego należy go otulić mocnym gorsetem mięśniowym.

równowaga ciała – ćwiczenia, które wyrabiają poczucie własnego ciała w przestrzeni, budują równowagę oraz siłę środka – to również należy ćwiczyć gdyż na co dzień używamy całego ciała do złapania równowagi ale z wiekiem tracąc to poczucie zderzamy się z problemem stanięcia na jednej nodze na dłuższą chwilę niż tylko zrobienie kroku. Po co to nam? Np. aby unieść nogę gdy chcemy wejść do wanny, wspiąć się na wysokie stopnie wsiadając do autobusu… czyli należy regularnie wykonywać proste ćwiczenia  tj. stanie z zamkniętymi oczami, stanie na jednej nodze, wspięcia na palcach, siedzenie na dużej piłce.

therapy3elastyczny kręgosłup – aby kręgosłup spełniał swoją funkcję podtrzymywania naszego ciała musi być również elastyczny. Brak ruchu, długie godziny spędzane w jednej pozycji powodują że zaczyna sztywnieć, wtedy my też mamy poczucie sztywności, dyskomfortu czy bólu. Bardzo ważne są wszelkie ćwiczenia które uruchamiają kręgosłup na wszystkich jego odcinkach (szyjny, piersiowy, lędźwiowy) oraz we wszystkich płaszczyznach czyli zgięcie, wyprost, rotacja.

  1. Odcinek szyjny jest najbardziej mobilny a dźwiga kilkukilogramową głowę. Dlatego jest najbardziej obciążany gdyż cały dzień pracując przed komputerem, czytając, pisząc przyjmujemy złą pozycję, gdzie głowa wysunięta jest do przodu lub po prostu zwieszona. Szyja dźwiga ciężką głowę tak jak byśmy przez cały dzień mieli utrzymać litrową butelkę pełną wody w wyciągniętym przed sobą i wyprostowanym ręku. Po prostu nie damy rady.
  2. Odcinek piersiowy powinien być mobilny ale najszybciej sztywnieje dająć ograniczenia ruchu. Stres, częsta pozycja zgarbienia i zamknięcia odcinka piersiowego oraz płytkie oddychanie na co dzień nie wspomaga prawidłwego funkcjonowania.
  3. Odcinek lędźwiowy będąc na samym dole naszego kręgosłupa, dźwiga najwięcej. Mając największe obciążenie  zwłaszcza podczas siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów jest najbardziej kontuzyjnym odcinkiem kręgosłupa i najczęśniej właśnie w tej części odczuwamy bóle.

therapy4– zawsze ćwiczymi we własnym, indywidualnym zakresie ruchu – należy słuchać własnego ciała, które zawsze daje informacje zwrotną. Każda osoba ma swój indywidualny zakres ruchu, ze względu na wiek, budowę, ewentualne problemy i jeżeli pojawiają się pewne ograniczenia należy to uszanować a z czasem pracować na zwiększaniem ruchomości.

– nigdy nie wychodzimy poza fizjologiczny zakres ruchu – zgięcie ciała i sięgnięcie czołem do kolan być może wygląda imponująco ale nie jest fizjologicznym zakresem ruchu dla zdrowego człowieka. Podstawowa zasada to taka aby szanować swoje ciało i swój zakres ruchu.

Zespół ProSSto!