Stretching kręgosłupa

Jeżeli chcesz zadbać o swój kręgosłup zadbaj o jego mobilizację i elastyczność!

side reach

Często myśląc o stretchingu myślimy o wszystkich naszych mięśniach, które chcemy budować, rozciągać, wzmacniać… Z reguły zapominamy o naszym kręgosłupie, o tym jak ważna jest jego mobilizacja i elastyczność oraz o mięśniach, które go stabilizują i utrzymują w odpowiedniej pozycji.

Dzisiejsze tempo życia i wysoki poziom stresu sprzyja napięciom mięśniowym a siedzący tryb życia osłabia nasz kręgosłup – mamy uczucie sztywności, zbicia, trudności z pełnym zakresem ruchu. Napięcia mięśniowe są przyczyną nierównowagi ruchów kręgosłupa a od tego zaczynają się bóle, dyskomfort oraz wszelkie urazy kręgosłupa. Dlatego też, stretching kręgosłupa jest tak ważny gdyż zwiększa elastyczność, wpływa na komfort poruszania się, łagodzi ból i obniża prawdopodobieństwo powtarzanych urazów.

roll down

roll down1

W stretchingu kręgosłupa należy zadbać o wszystkie jego odcinki:

1. Szyjny, który jest najbardziej mobilny, dźwiga kilkukilogramową głowę i jest najbardziej obciążany gdyż cały dzień pracując przed komputerem, czytając, pisząc przyjmujemy złą pozycję gdzie głowa wysunięta jest do przodu lub po prostu zwieszona.

2. Piersiowy, który powinien być mobilny ale najszybciej sztywnieje dająć ograniczenia ruchu. Stres, częsta pozycja zgarbienia i zamknięcia odcinka piersiowego oraz płytkie oddychanie na co dzień nie wspomaga prawidłwego funkcjonowania.

3. Lędźwiowy, który będąc na samym dole naszego kręgosłupa, dźwiga najwięcej. Mając największe obciążenie  zwłaszcza podczas siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów jest najbardziej kontuzyjnym odcinkiem kręgosłupa i najczęśniej właśnie w tej części odczuwamy bóle.

waist twist

 

Dlatego pamiętaj o kluczowych zasadach:

Najpierw należy mobilizować czyli uruchamiać a dopiero wzmacniać

– Bardzo ważne jest regularne odciążanie i relaksowanie kręgosłupa

– Wykonując ćwiczenia pracujemy na wszystkich plaszczyznach: wyprost – zgięcie – rotacja kręgosłupa

spine curl

Pamiętaj, że każdego dnia możesz poświęcić 10-15 minut na proste odciążające ćwiczenia, które rozluźnią i zmobilizują kręgosłup. Wszystkie zaprezentowane ćwiczenia mają na celu pełną mobilizację kręgosłupa na wszystkich jego odcinkach:

Roll down – rolowanie w dół i w górę, czyli wydłużanie i odwracanie pozycji

Spine stretch forward czyli sekwencyjne rolowanie kręgosłupa kręg po kręgu celem wydłużenia i rozluźnienia

Spine curls – sekwencyjne rolowane kręgosłupa unosząc i otwierając stawy biodrowe oraz  kręgo po kręgu opuszczenie kręgosłupa na matę

The cat – koci grzbiet z jednoczesnym otwarciem stawów biodrowych czyli wydłużenie i pełna relaksacja kręgosłupa

Side reach – zgięcie boczne kręgosłupa

Waist twist – rotacja odcinka piersiowego

Zapraszamy do ProSSto!

spine stretch forward cat