STRETCHING MERIDIANÓW

 

W ProSSto regularnie prowadzimy zajęcia STRETCHING’owe.

Stali uczestnicy już wiedzą czym jest stretching i jak zbawienny wpływ ma na nasze życie. Stretching w ProSSto wzbogacamy również o stretching MERIDIANÓW, tak żeby zapewnić prawidłowy przepływ energii w naszych kanałach energetycznych czyli meridianach.

Czym jest stretching MERIDIANÓW?

Chińczycy uważają, że całym światem, a zatem i człowiekiem, rządzą dwie wzajemnie na siebie oddziałujące siły Yin i Yang.

Te właśnie siły „Yin i Yang są drogą do Nieba i Ziemi, wielką zasadą i zarysem wszystkiego, rodzicami przemian, korzeniem i źródłem życia i śmierci, pałacem Bogów„ (wg. Księgi Żółtego Cesarza)

Yinsymbolizuje wszystko to co jest spokojne, statyczne, skupione. Yang – oznacza dynamizm, aktywność, ekspresję.

Aktywne Yang pobudza Yin i jest motorem wszelkich przemian, Yin wspiera Yang swoją trwałością.

Równowaga i harmonia między tymi siłami jest warunkiem zachowania zdrowia. Nadmiar lub niedomiar jednej z nich powoduje zakłócenia., które prowadzą do chorób. Warunkiem istnienia życia w naturze jest, według chińskiej filozofii i medycyny, nieustający przepływ energii, określany jako Qi. To ożywcza siła napędowa, która kanałami energetycznymi tzw. meridianami łączy człowieka z naturalnym otoczeniem, a w organiźmie krąży między wszystkimi układami i narządami, powodując, że są od siebie współzależne.

Jeśli przepływ energii jest harmonijny i spokojny, dopisuje nam zdrowie fizyczne i psychiczne. Gdy zostaje on zaburzony lub ustaje, pojawiają się symptomy chorób. Zatem celem medycyny chińskiej jest przywracanie harmonii i równowagi we współdziałaniu sił Yin i Yang oraz przepływie energii Qi.

5a. jelito grube i potrójny ogrzewacz
Meridiany osierdzia i potrójnego ogrzewacza

Według kanonów medycyny chińskiej energia QI płynie kanałami energetycznymi tzw. meridianami, które łączą punkty na powierzchni ciała z odpowiednimi narządami wewnętrznymi, tworząc sieć oplatającą całe ciało. Meridiany biegną wzdłuż kończyn górnych i dolnych oraz po całej powierzchni ciała wnikając w głąb i dochodząc do organów wewnętrznych. Umożliwia to swobodne krążenie Qi i przebieg energii od narządu do narządu oraz zachowanie energetycznej równowagi organizmu.

Przez meridiany energia chi przedostaje się z otoczenia do organów wewnętrznych, przemieszcza się między nimi oraz wypływa na zewnątrz. Na zewnętrznych partiach meridianów znajdują się specyficzne punkty aktywne biologicznie zwane punktami akupunktury, poprzez które energia chi wpływa do meridianu z otoczenia lub wypływa z niego, a także przepływa pomiędzy meridianami w miejscach ich połączenia.

Przy normalnym, zdrowym stanie organizmu przepływ energii chi przez te punkty jest swobodny. Wówczas organizm sam reguluje równowagę chi między yin a yang. Lecz bardzo często wskutek nadmiernego zużycia chi w jednej części ciała powstają zablokowania przepływu chi w pewnych punktach. Zablokowania te w młodym organizmie są samoistnie znoszone, jednak gdy powtarzają się zbyt często, to może dojść do trwałego zablokowania przepływu chi. Prowadzi to prostą drogą do powstania nierównowagi między yin a yang w pewnych regionach, a więc poprzez powtarzające się dolegliwości do choroby.

Ćwiczenia Makko Ho powstały w Japonii i zostały opracowane w celu poprawienia przepływu energii w organizmie człowieka. Są one powszechnie stosowane jako technika samoleczenia, mająca wpływ zarówno na terapeutę, jak i na pacjenta. Każde ćwiczenie działa na specyficzną parę meridianów, wzmagając ich czynność, a pełna sekwencja ćwiczeń obejmuje całe ciało.

Na zajęciach wprowadzamy 6 podstawowych ćwiczeń, podczas których zajmujemy się rozciąganiem 12 meridianów w naszym ciele. Ćwiczenia są proste i łatwo dostępne, tak żeby wspierać nasze zdrowie. Całość opiera się na teorii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, która odwołuje się do energii QI, Yin Yang, 5 elementów oraz meridianów. Tych kilka podstawowych ćwiczeń wraz z podstawowym wyczuleniem na pracę energetyczną pozwoli skutecznie czerpać z dobrodziejstw całej teorii. Ćwiczenia wykonywane regularnie pozwolą poprawić funkcje życiowe naszych organów, a może nawet zapobiegać niektórym chorobom?

Makko Ho to rodzaj medytacji w ruchu, która w połączeniu z pracą z oddechem i wizualizacją, pozwala przyjrzeć się głębiej swojemu ciału i emocjom. Regularna praktyka Makko Ho: • usprawnia obieg energii w organizmie • reguluje procesy fizjologiczne • poprawia czynność narządów wewnętrznych • podnosi odporność • poprawia stan emocjonalny i psychiczny • służy też jako doskonałe narzędzie do autodiagnozy.

Spośród meridianów możemy wyróżnić 12 kanałów głównych łączących 12 narządów Zang-Fu. Istnieją również kanały łaczace 12 kanałów głównych ze skórą i szpikiem kostnym. Narządy wewnętrzne Zang-Fu w ciele człowieka możemy podzielić na narządy przynależne do Yin – Zang i Yang – Fu:

zang
Meridiany osierdzia i potrójnego ogrzewacza

Podobnie jak każdy narząd Zang współpracuje z odpowiednim narządem Fu [ tabelka wyżej ] tak każdy meridian Yin jest połączony ze swoim odpowiednikiem Yang.

 

 

1.kanał płuca związany jest kanałem jelita grubego

2.kanał śledziony związany jest z kanałem żołądka

3.kanał serca związany jest z kanałem jelita cienkiego

4.kanał nerki związany jest z kanałem pęcherza moczowego.

5.kanał osierdzia jest związany z kanałem potrójnego ogrzewacza.

6.kanał wątroby związany jest z kanałem woreczka żółciowego

 

Biologiczny zegar człowieka

biologiczny zegar człowiekaKanały energetyczne tworzą obwód zamknięty, dlatego energia Chi okrąża 12 meridianów wielokrotnie w ciągu doby. Niezależnie od fali średniej raz na dobę przez meridiany przepływa tak zwana „wielka fala”, która pozostaje przez dwie godziny w każdym z kanałów. Z tego powodu, poszczególne kanały wykazują zwiększoną aktywność w określonych godzinach:

 

pęcherz żółciowy szczyt od 23 – 1 godziny

wątroba szczyt od 1 – 3 godziny

płuca szczyt od 3 – 5 godziny

jelito grube szczyt od 5 – 7 godziny

 żołądek szczyt od 7 – 9 godziny

śledziona i trzustka szczyt od 9 – 11 godziny

serce szczyt od 11 – 13 godziny

jelito cienkie szczyt od 13 – 15 godziny

pęcherz moczowy szczyt od 15 -17 godziny

nerki szczyt od 17 – 19 godziny

osierdzie szczyt od 19 – 21 godziny

potrójny ogrzewacz szczyt od 12 -23 godziny

Warto zadbać o swoje ciało i swój organizm z punktu widzenia przepływu energii gdyż każdego dnia spotykamy się z napięciami, stresem, tempem dnia codziennego, co z kolei blokuje swobodny przepływ naszego Chi. Spróbuj aby po kilku sesjach poczuć różnicę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: