ProSSto na co dzień – dużo siedzisz w ciągu dnia? Zobacz jak możesz odciążyć kręgosłup…

siedzenie1

Siedzenia na pewno nikogo nie trzeba uczyć… to najprostsza i najprzyjemniejsza czynność jaką wykonujemy. Zdanie z cyklu „jestem zmęczona, daj mi usiąść…” pojawia się regularnie w naszych ustach…
Ale na pewno warto wiedzieć, że siedzenie jest najbardziej obciążającą pozycją dla naszego kręgosłupa. Jest to pozycja obciążająca przede wszystkim lędźwiową część kręgosłupa, na którą wytwarzany jest bardzo duży nacisk. Gdy dodamy do tego krzywą pozycję, skręt tułowia, czy przygarbienie możemy zacząć odczuwać poważne dolegliwości po pewnym czasie. Myślę, że siedzący tryb życia daje się wszystkim we znaki…

Co robić zatem? Nie jesteśmy w stanie zmienić swojej pracy i swojego życia… ale możemy zwiększyć swój komfort i dobre samopoczucie! Jak zatem siedzieć?
Nie będę opisywać podstaw! Wszyscy dobrze wiemy, że musimy siedzieć prosto, obie stopy na podłodze, barki w jednej linii z biodrami, głowa na przedłużeniu kręgosłupa. Nie garbimy się, nie zakładamy nogi na nogę, nie wysuwamy głowy do przodu.

Dziś chcę Was zachęcić do ćwiczenia, które każdy może wykonywać w pozycji siedzącej dla odciążenia naszych lędźwi.
Ćwiczenie nazywa się „literka-C” (oryginalnie „C-shape” według metody Body Control Pilates, której nauczamy). 

Na czym polega „literka-C”?
1. Usiądź w podstawowej pozycji: stopy na podłodze na szerokość bioder, ramiona w jednej linii z biodrami, głowa na przedłużeniu kręgosłupa, ręce możesz oprzeć na stole lub na kolanach. (zdjęcie nr 1 i 2)
2. Wydłuż kręgosłup! Poczuj podpór z mięśni brzucha! Podwiń miednicę odpychając się od pośladków (guzów kulszowych, na których siedzisz) i wydłuż kręgosłup lędźwiowy i lekko zaokrąglij odcinek piersiowy (w tzw. literkę-C). Barki zostaw w linii z biodrami. Na końcu opuść lekko głowę i zaokrąglij barki (zdjęcie nr 3). Następnie wróć do pozycji wyjściowej.
3. Czego nie robić? 
Nie zapadaj się w talii, brzuchu! Utrzymuj wydłużenie kręgosłupa! Czuj podpór mięśni brzucha!
Nie garb się! Nie podciągaj barków do uszu!
Nie odchylaj się do tyłu!
Nie rób literki-C jedynie odcinkiem piersiowym!
Nie napinaj szyi! Nie ciśnij głowy do dołu!
4. Pamiętaj o oddechu!

Ćwiczenie jest trudne. Pracują tu mocno mięśnie brzucha, które dają podpór dla kręgosłupa. Masz wrażenie, jakbyś trochę wciskała mięśnie brzucha w odcinek lędźwiowy. Możesz wykonać to ćwiczenie siedząc bokiem do lustra i skontrolować swoją pozycję, żeby wyglądała jak na zdjęciach.

Jest to o tyle trudne, iż w tym ćwiczeniu nie mamy dużego zakresu ruchu gdyż zakres ruchu kręgosłupa jest ograniczony (nie zwiniemy się w kłębek 🙂 Z naszego doświadczenia wynika, iż osoby początkujące wyobrażają sobie „spektakularne i mocne wygięcie kręgosłupa” podczas kiedy jest to jedynie delikatny kształt literki C.

Przy długim siedzeniu w jednej pozycji, taki ruch dla kręgosłupa przynosi rozluźnienie gdyż wydłuża go a przestrzenie między kręgami się zwiększają dając odciążenie i ulgę. Zalecamy wykonywanie takiego ćwiczenia wiele razy w ciągu dnia.

Powodzenia!