Jak taśma zmienia ćwiczenie i poczucie naszego ruchu

15282043_10210736937441105_1093029517_n

Kilka słów o taśmach i ich wykorzystaniu w Pilatesie… W grudniu byłyśmy na kolejnym niesamowitym szkoleniu w Londynie, w siedzibie BODY CONTROL PILATES… Uwielbiamy tam jeździć bo u samego źródła dostajemy sporą dawkę fantastycznej pracy, nową wiedzę, niesamowite inspiracji… to co możemy wykorzystać dla naszych Klientów, którzy potrzebują z jednej strony zrozumienia ćwiczenia, z drugiej rozwoju i nowych wyzwań.
Taśmy to prosty ale niesamowity przyrząd, który ma zastosowanie zarówno dla początkujących osób, które zaczynają przygodę z Pilatesem ale również dla osób zaawansowanych, które potrzebują mocniejszych i trudniejszych pozycji.

Co daje taśma w Pilatesie?
taśma daje wsparcie i asystuje w prawidłowym wykonaniu ćwiczenia –  co oznacza „kręg po kręgu”, c-shape dla kręgosłupa, rolowanie do dołu? Tutaj taśma poprzez swoje rozciąganie się asystuje i podpowiada czy ćwiczenie jest wykonane prawidłowo. Z drugiej strony taśma daje wsparcie i podpór dla kręgosłupa  aby prawidłowo wykonać właściwe ruchy kręgosłupa: zgięcie, wyprost, rotacja… czujemy otulenie, przyklejenie się taśmy do naszego ciała w konkretnych ruchach, to ułatwia bo wykonujemy ruch słuchając się taśmy. To samo dotyczy nie tylko kręgosłupa ale i ręki, nogi, miednicy czyli wszystkich części ciała, które uczestniczą w poruszaniu się.

taśma daje informację zwrotną aby lepiej rozumieć ciało i ruch. Często nie rozumiemy, co więcej nie czujemy go w naszym ciele, co jest absolutnie zrozumiałe dla osób początkujących. Taśma podąża za naszych ruchem a jeżeli nie podąża bo np. odkleja/odsuwa się od naszego ciała, to jest to informacja że coś należy poprawić. Dla osób z hipermobilnością stawów jest idealna gdyż uczy fizjologicznych ruchów, nie pozwala na wykonanie ćwiczenia w przeprostach stawów, blokuje pogłębienie pozycji która może być dla takich osób w pewnym stopniu niebezpieczna. Taśma pokazuje jak niewielki ruch ale prawidłowo wykonany może stanowić wysiłek i wyzwanie dla ćwiczącego. Jednym słowem słuchamy się tutaj nie tylko ciała ale i taśmy, która daje wskazówki i informację zwrotną.

taśma pozwala na lepszą stabilizacja, tak jakby ułatwiała wykonanie ćwiczenia. Można powiedzieć, że taśma wyznacza właściwy „tor ruchu” podpowiadając, w którą stronę płynie ruch nogi, ręki, kręgosłupa, miednicy pokazuje ile zrobić, gdzie zakończyć ruch. Opór taśmy dając podpór pomaga się ustabilizować – trochę tak jakby nam ktoś pomagał lekko nas podtrzymując 🙂

– daje również rownież dodatkowe wyzwanie i utrudnia ćwiczenie budując opór i napięcie. A to już dla osób zaawansowanych, które rozumieją wszystkie zasady Pilatesa, wiedzą czym jest stabilizacja przy użyciu mięśni głębokich, rozumieją ruch i znają swoje zakresy ruchu… ale potrzebują się rozwijać, wzmacniać. Bardzo trudne, często klasyczne ćwiczenia Pilatesa łatwiej zaczynać z taśmą gdyż znowu daje wsparcie oraz feeback.

pozdrawiamy, Zespół ProSSto

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: